“Moj prvi sladoled” nije sasvim obična priča o susretu s prvim sladoledom već priča o velikoj zbrci i pomutnji koju je sladoled prouzročio u glavi i životu jednog trećaša prije 170 godina.
Učenici nisu bili pod budnim okom učitelja samo unutar školskih zidova već se njihovo ponašanje pratilo i izvan škole, na ulici, u crkvi.
Privukao vas je naslov? Ne znate o čemu se govori u tekstu? Odlično, privukao sam vašu pažnju koristeći svoj prvi clickbait.
Povodom izložbe „Stoljeće djeteta u Hrvatskoj – djetinjstvo i školovanje u 20. stoljeću” Hrvatski školski muzej proveo je anketu
Udžbenik, školska knjiga, jedna je od onih s kojima se svatko susreo i „družio“ u pravilu dvanaest godina
Početkom 20. stoljeća sve je očitija potreba za novom, reformnom pedagogijom koja traži usmjerenost na dijete, slobodu u odgoju, korištenje knjižnica i kabineta u školama, posjete muzejima, kinima i kazalištima.
Tijekom 2019. godine Hrvatski školski muzej pokrenuo je akciju Slatko sjećanje na djetinjstvo kojoj je cilj bio potaknuti prijatelje Muzeja, ali i sve druge građane da se prisjete dragih predmeta iz djetinjstva te ih poklone Muzeju
Pernica puna olovaka, bojica, flomastera danas čini osnovu školskog pribora svakog učenika. No u 19. stoljeću pernica je bila puno jednostavnija nego danas i uglavnom se sastojala samo od pera za pisanje i tintarnice.
Hrvatski školski muzej već niz godina u okviru programa Kako smo (pre)živjeli školu organizira susrete s osobama iz različitih profesionalnih sfera koje se prisjećaju svojih školskih dana i odrastanja. Ove je godine taj susret, kako to nalažu prilike, nešto drugačiji.
Muzej je otvoren u pet prostorija i dva hodnika na prvom katu jednoga krila zgrade Hrvatskoga učiteljskog doma. Sve je počelo 30 godina prije otvorenja.