Vidiv tolik broj djece na okupu promišljam, o kako će biti liepo igrati se ovdje; ali kako kratka bijaše mi radost. Već prvi dan mog boravka u školi…
Zbirka radova učenika i nastavnika danas broji preko 10 000 raznovrsnih muzejskih predmeta među kojima je velik broj likovnih radova učenika.
Prije 120 godina pokrenut je časopis Domaće ognjište koji je odigrao pionirsku ulogu u problematiziranju i promicanju tema iz obiteljskog života te položaja i obrazovanja žena u Hrvatskoj na početku 20. stoljeća.
Muzej kontinuirano vodi dokumentaciju o vlastitoj izložbenoj djelatnosti. Ostvareno je oko 500 izložaba održanih u zgradi Hrvatskoga učiteljskog doma te oko 80 izložaba koje su svoje gostovanje ostvarile, a ostvaruju i dalje, diljem cijele Hrvatske i u inozemstvu.
Zanimljiva priča o jednoj donaciji pokazuje kako mašta u dječjoj igri nikada nije imala granice.
Napisala sam za zadaću dugu priču na koju sam bila jako ponosna i dobila sam jedinicu jer sam pisala olovkom, a ne naliv-perom!
Najčešće pitanje koje mi prijatelji i poznanici, ali nerijetko i posjetitelji u muzeju postave je: „Što radi dokumentarist?“
Svjedodžbe su sadržavale: ocjenu iz ćudorednog vladanja tijekom gimnazijskog školovanja, ocjene i postignuća u pojedinim ispitnim predmetima te očitovanje da se kandidatu priznaje ili ne priznaje zrelost za sveučilište.
U knjižici Něšto o školah pučkih Ljudevit Vukotinović 1844. kritički progovara o stanju pučkoga školstva u Hrvatskoj. Škole su potrebne jer “nauci nas čine plemenitim, a neznanje sirovim…
Tjelesna kazna dopuštala se samo u slučaju većih moralnih prijestupa, primjerice radi tvrdokorna laganja, drzovite upornosti, prostačine i krupne nećudorednosti…