Priredile: Štefka Batinić i Sonja Gaćina Škalamera
Za buduće generacije u obnovljenoj Petrinji i Banovini… Potražili smo u zbirkama Hrvatskoga školskog muzeja građu iz bogate i duge povijesti školstva u Petrinji.
U povodu 300. obljetnice početka školstva u Petrinji objavljena je 2000. godine opsežna monografija Ivice Goleca (1943. – 2017.) kojom je Petrinja, kao malo koji grad u Hrvatskoj, dobila iscrpnu i sveobuhvatnu povijest školstva od prve škole koju su 1700. osnovali franjevci do kraja 20. stoljeća. Sustavno državno, javno školstvo organizira se 70-ih godina 18. stoljeća u sklopu školskih reformi Marije Terezije. Godine 1774. osnovana je u Petrinji, kao stožernom mjestu Vojne krajine, Normalna škola (kasnije Glavna) gdje su se do organiziranja preparandijalnih tečajeva osposobljavali i budući učitelji. Samo dvije godine nakon osnutka Normalne škole počinje s radom Djevojačka škola, jedna od najstarijih škola za žensku mladež u Vojnoj krajini. Za obrazovanje krajiških mladića važnu je ulogu imala Geometrijska škola osnovana 1777. godine.
Od sredine 19. stoljeća u Habsburškoj Monarhiji osnivaju se realne škole koje su pružale učenicima znanja iz tzv. realnih, odnosno prirodoznanstvenih predmeta, živih jezika i crtanja. U početku su to bile dvogodišnje škole tzv. male realke u koje su se upisivali učenici nakon završene niže pučke škole. Petrinjska je realka osnovana 1860. godine, a njezina je sljednica današnja Srednja škola Petrinja koja je 2020. godine obilježila 160 godina postojanja. Trošnu školsku zgradu zamijenila je 1862. godine zidana jednokatnica u koju su, uz realku, smještene Glavna i Ženska škola.
Petrinja je učiteljski grad. Kontinuirano obrazovanje učitelja počinje 1862. godine kada se uz realku otvara dvogodišnji pedagoški tečaj koji 1871. godine prerasta u samostalnu trogodišnju učiteljsku školu. Iste je godine izgrađena neorenesansna dvokatnica u koju su smještene učiteljska škola i realka. Obje je škole gradio petrinjski graditelj Bonifacije Cettolo.
Dvije školske zgrade bile su dovoljne da ulica dobije lijepo ime – Školska ulica (danas Gundulićeva). Razorni potres 29. prosinca 2020. jako je oštetio i petrinjske škole koje su više od stoljeća i pol odolijevale mnogim nedaćama. Lice grada se mijenja, ali duh ostaje.
Pučke škole
Realna škola/gimnazija
Učiteljska škola
Glazbeno društvo
Pozdrav iz Petrinje
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo.