Kako krajiškog učitelja dovesti u učionicu
Lako je… isprobajte… potrebno je samo skenirati QR kod
U današnjoj svakodnevici proširena stvarnost nikako više nije novost. Širokom uporabom pametnih telefona i jednostavnom primjenom postala je stalni pratitelj i prijatelj poslovnog, zabavnog, kulturnog i svakog drugog segmenta života. Njezina uporaba i namjena vrlo je različita i sigurno se može sagledati u prizmi od pozitivnih do negativnih učinaka.
Mi ćemo se ipak prikloniti ovoj pozitivnoj polovici i predstaviti našeg krajiškog učitelja putem webAR tehnologije koja omogućuje doživljaj proširene stvarnosti bez korištenja i preuzimanja posebnih aplikacija. No prije jednostavnih tehničkih uputa slijedi nekoliko riječi o specifičnostima krajiškog učitelja iz 19. stoljeća i zašto je on prvi eksponat iz Hrvatskog školskog muzeja koji je na ovaj način ušetao u digitalni svijet.
Pojednostavljeno, krajiški učitelj bio je učitelj i ujedno državni činovnik u nekadašnjoj Vojnoj krajini (pogranično područje Habsburške Monarhije osnovano u 16. st. radi obrane od Osmanskih osvajanja koja je s vremenom postala zasebna vojna provincija Carstva izravno podređena Dvorskom ratnom vijeću u Grazu i centralnoj upravi Beča sve do 1881.godine). Osim pisanih i interpretiranih izvora o radu učitelja u Vojnoj krajini toga vremena, važan fizički artefakt jest uniforma (odijelo, odora, nošnja) krajiškog učitelja, koju Hrvatski školski muzej, jedini u Hrvatskoj, čuva kao pravi originalni izvor koji datira iz prve polovice 19. stoljeća.
Godine 1849. tadašnjoj Habsburškoj Monarhiji postojala je propisana uredba prema kojoj su učitelji Vojne krajine imali obavezu nositi uniformu dok su u službi ali i izvan nje (da i izvan nastave!!). Kako treba izgledati uniforma i od čega se sastoji bilo je detaljno propisano i opisano. Uniforma se sastojala od kaputa, hlača i dvije vrste kapa – one za svaki dan obične vojničke kape te tzv. pikača ili kape za svečane prilike. Propisana boja kaputa je tamnozelena ili tamnoplava, kao i detalji oko gumba na kaputu koji trebaju biti u dva reda srebreni ili posrebreni, a ploha gumba ukrašena dvoglavim orlom kao simbolom Habsburške Monarhije. Boja hlača je tamnosiva ili tamnoplava. Da se upotpuni dojam profinjenosti bilo je propisano nošenje bijelih rukavica od srneće kože, a poseban dodatak činio je mač oko struka koji je trebao biti u kožnom etuiju i „visio na zlatnom vezenom remenu“. Ima još poneki propisani i opisani detalj, no to ostavljam vama da ga sami pronađete kada skenirate QR kod.
Sve opisano, sačuvano je i danas se nalazi u Hrvatskom školskom muzeju. Odijelo krajiškog učitelja darovano je Muzeju 1901. godine i od tada se čuva na voštanoj lutki (također iz 1901. godine) te je iste godine bilo izloženo u prvom stalnom postavu Muzeja, kao i u stalnom postavu iz 2000. godine. Danas, dok Muzej čeka obnovu i novi postav u kojem će bez sumnje biti mjesta i za krajiškog učitelja, a prateći inicijativu i razvoj digitalizacije kulturne baštine, logično rješenje bilo je učiniti ga dostupnim u webAR tehnologiji.
Jedinu sačuvanu originalnu uniformu krajiškog učitelja digitalizirali smo i tako zaštitili izvornik te omogućili dugoročno i višenamjensko korištenje (izlaganje, prezentiranje, istraživanje…) ovog zanimljivog artefakta iz hrvatske povijesti školstva ne dirajući ionako osjetljiv izvornik.
I za kraj jednostavna uputa kako krajiškog učitelja dovesti u učionicu: potrebno je samo skenirati QR kod koji se nalazi pokraj slike, pratiti uputu i evo učitelja u vašoj učionici ili radnoj sobi, odnosno u prostoru u kojem želite da bude. Jednostavno korištenje prilagođeno svim web platformama i ne zahtijeva instaliranje posebne aplikacije.
Učitelja iz 19. st. u webAr tehnologiji možete pronaći i na našem portalu https://eskolski.hsmuzej.hr/
Lako je… isprobajte…