Eto to Vam je, moja draga, moj album, to su moje nekadašnje učenice. Je li Vam po volji da malo listamo? Vidjećete, kako su to raznolike, a mahom mile i lijepe djevojčice! Pravi gjulistan – taj album, a te slike pravi gjulići – ama mnoge su već i „uveoci“. To je istina, ali i sada još divno mirišu, i po mirisu im možeš razabrati i klicu iz koje su nikli, i cviojet kojim su procvali.
Irena
Eto odmah ova prva. Zar ne da je nježno čeljade? Ja sam onda još bila sasvijem mlada učiteljica. Sedamnaest godine! A i njoj gotovo već bijaše toliko… Bila sam joj učiteljica dvije pune godine dana – sve do u predvečerje vjenčanog joj dana. Od francuskog verba i od Meyerbeera i Mendelsona odskakutala je poslije nastavnog sata u naručaj svoga zaručnika. I kad god nije bilo mamice blizu, raspravljale smo mjesto o aktivnim i pasivnim glagolima o aktivu i pasivu novog života, koji je čeka.
Dva filozofa sa srcem i očima kevice! Imala je ona ipak preda mnom, štono vele, silan rešpekt, a i kako ne bi? Ja sam bila vazda ozbiljna i preozbiljna, tà sve su me majke svojim kćerima postavljale za primjer. Ona se zvala Irena, a bila je najljepše djevojče u mjestu. Razblugjena jedinica bogatih roditelja, koji su joj učinili sve za volju. Zaručnik joj bio obični špekulant na njene novce, ali ona ga je htjela i moralo je biti. Roditelji su je molili, plakali pred njom, pače i mene zaklinjali, da je odvratim od te udaje, ali ona nas je sve redom uhvatila oko vrata i cjelovima zadušila naše ozbiljne riječi i brige.
Srca je bila dobra, a odgoja nikakvoga. Znala je od svega po malo, ali ništa čestito. I udala se…
Roditelji krivili za sav uzgoj svoje jedinice redom sve inštitute, kud je letimice prolazila, i sve učitelje, koje je god imala – samo nijesu krivili glavne krivce – same sebe. Irena se za godinu dana vratila kući bez novca i – bez muža; a što je najgore, bez volje za život i bez nade: razočarana i nesretna… To je eto razblugjen uzgoj.
Zorka
A ova kraj nje? I ovo je bila jedna od prvih mojih učenica – Zorka. Vrlo dobra, čestita, mila i marljiva djevojke, ali ohola, sve je snovala na veliko… Starija od mene četiri godine. Uzeli me u kuću, da svršim njezin nedotjerani uzgoj. Kao kći vrlo bogatih roditelja bijaše tri godine u prvim zavodima „Sacré Coeur“ i „Englische Fräulein“; ali je tu jedva naučila dosta rgjavo njemački govoriti i malo tuckati na glasoviru. Ja sam je učila slikanju i francuštini, koju je uz mene vrlo revno učila, pa je već i prilično počela parlirati. Roditelji su uživali, kad bi je čuli. No kao trgovačkoj kćeri našle se često partije, da se uda za trgovca – ali ona ne će, pa ne će, – već za oficira. Ovo je sad boljelo roditelje više nego išta. Ne jednom su plakali oboje preda mnom, govorili mi, da je neko smutio djevojčine mlade misli, govoreći mi: „Molim Vas, nagovorite ju, ona Vas sluša više nego nas, o jadni mi, zar smo je za to dali toliko naobražavati – da nam propane sad kuća zbog nje, a evo još četiri sestre!?“ No ona se nije dala ni od mene odvratiti, već je venula, a roditelji su onda ipak popustili i kupili joj za 30.000 for. – oficira. A ove četiri sestre?… Uzgajaju sada taman kao i Zorku… Noblesse oblige.
Marica
Okrenimo list albuma. Ovo je Marica. Bilo joj je četrnaest godina, kad je došla pod moje okrilje. Pola godine provela je u nekom modernom penzionatu, pa se time silno ponosila, makar da, pravo rekavši, baš ništa nije znala: ni njemački, ni čitati, ni pisati pravo, ni ručni rad, ni francuski, ni glasovir – ama ništa. Od onoga što je mislila, obično je samo jednu polovicu iznosila na javu. Ama šta je i mogla u pola godine dobra i čestita naučiti? No ni kod mene nije marila za nauku… Jednom ju je boljela glava, drugi put zubi, treći put želudac, a onda su opet imali goste ili je ona morala na ples s mamom – pa tako gotovo nikada nije ni naučila ni napisala zadaće. Dolazila je na satove, samo da kaže i za to, jer su i iz drugih prvih kuća djevojke uzimale privatne satove. Afektirala je, pri tome i gizdala se silno, a Prava „Cameliendamen-natur“ ili „Zaza-natur“, kako vas volja! Vazda je pričala, što ona sve uči i kako je bilo u inštitutu. Ono nekoliko nabubanih fraza svakom je prilikom prodavala; dok joj je mati hvalu trubila, da je Marica vrijedna kućanica i da radi čim se probudi, pa do u noć. Sa petnaest godina udala se tako za starog nekog, ali dosta imućnog blaziranog kavaljera – a sada me dalje ne pitajte… Znate i sami – kako je dalje bilo… Eto ovaj album, to su vam ilustracije uzgojnih prilika našega doba i naših “boljih“ staleža. Djevojke samo provire u nauku, pa je onda ostave u uvjerenju, da im više ne treba, a ostanu „prazne glave, prazna srca“. Odatle socijalno zlo i rgjave obiteljske prilike. Malo je koja djevojka dobro spremna za suprugu, domaćicu i mater. Malo koja!
Olga
Eto Vam ove na primjer. To je Olga, Kći seljačkih, ali bogatih roditelja. Pogospodila, pokondilira se, a to roditeljima silno imponiralo. Učila marljivo doduše, ali samo sve s površja, i ono što najviše udara u oči, čim će kasnije da brilira. A i sujetna je bila. U kući što ona rekne – ono se čini, to je sv. pismo. I svojeglavost nije bila najmanja od njenih pogrješaka, pa joj ona skrhala vrat… Udala se kasnije za fićfirića, koji joj protepao imetak i ostavio je na cjedilu, pa se onda opet vratila megju svoje dobre seljanke, koje je prije toliko prezirala. Uzgoj i naobrazba opustošile joj dušu, mjesto da je oplemene i obogate. Na žalost!
Izvor:
Belović-Bernadzikowska, Jelica. (1900). Iz moga albuma : psihološke fotografije : separatni otisak iz „Školskog vjesnika“. Sarajevo: Zemaljska štamparija.
Priredila: Štefka Batinić