!IZLOŽBA! USUDI SE! POGLEDAJ PREPARATE!

Vitrina s prirodoslovljem – Hrvatski školski muzej 1901.

Tijekom mjeseca listopada u Hrvatskom školskom muzeju predstavit će se posebna  „podzbirka“ Zbirke nastavnih sredstava i pomagala. Po prvi put u cjelini javnosti predstavljamo vrijedne i zanimljive preparate koji su se koristili u školama na području Hrvatske, a koji su sačuvani u fundusu Muzeja. Zanimljivost vezana uz ovu vrstu građe jest činjenica da su predmete koje predstavljamo za Muzej prikupili, a mnoge i izradili upravo učitelji.

Hrvatski pedagoško-književni zbor od svojega osnutka 1871. sustavno je i organizirano prikupljao nastavna sredstva, a među njima i ona koja su se koristila na nastavi prirodoslovlja. U Darovima Hrvatskom školskom muzeju zabilježene su sve donacije od 1900. do 1910. godine. U njima pronalazimo zapise o doniranoj građi vezanoj i za nastavu prirodoslovlja. Darovi su skup izrezaka iz novina, novinskih članaka, u kojima je javno objavljeno tko su darovatelji muzejske građe, detaljni popisi darovane građe s osnovnim podacima o darovateljima, kao i podatak koliko se novčanih sredstava za Muzej doniralo. Podaci su izlazili u Napretku, glasilu Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora. Darovatelji građe najčešće su bili prosvjetni radnici, koji su pokazali velik interes za obogaćivanje muzejskih zbirki.

Darovi Hrvatskom školskom muzeju, Hrvatski školski muzej 1900. – 1910.

Motivirani radom Zbora, učitelji i pedagozi nastavljaju darovati predmete za buduće muzejske zbirke tijekom 19. i 20. stoljeća.

Među mnogim zanimljivim preparatima, građom koju ćemo predstaviti na izložbi u listopadu u Školici za 5, Hebrangova 5 u Zagrebu, izdvajamo i predstavljamo tri važne donacije.

TRI DONACIJE

„U Zagrebu, u subotu 20. srpnja 1901.
G. Nikola Pavić, učitelj kr. vježbaonice u Zagrebu, priredio je zbirku kornjača, riba, školjki i gmazova.” (Darovi Hrvatskom školskom muzeju, Hrvatski školski muzej 1900. – 1910.)

Učitelj u Višoj djevojačkoj školi u Zagrebu Nikola Pavić i njegova supruga Ivana rođ. Pfister na početku 20. stoljeća poklonili su Hrvatskom školskom muzeju vrijednu i važnu građu. Poklonjena građa koristila se na nastavi prirodopisa te je na zoran način pomagala učiteljima u radu i prenošenju znanja učenicima o različitim životinjskim vrstama. Posebnost ove građe je u tome što je taj učiteljski par sam izradio preparate koji se danas čuvaju u Zbirci nastavnih sredstava i pomagala. Njihova donacija Hrvatskom školskom muzeju nije samo čin velikodušnosti već i izraz njihove vizije o važnosti obrazovanja i očuvanja prirodoslovnih znanosti. Zanimljivost ove donacije jesu ribe, žabe, gušterica, kukci te bjelouška pronađena u Maksimirskom perivoju, koju je učitelj Nikola Pavić preparirao za potrebe učenja u nastavi prirodopisa.

Donacija bračnoga para Pavić

Učitelj Kvirin Broz, član HPKZ-a, zaslužan je za bogatu donaciju građe tematski vezane za med i pčelarstvo. Ova vrijedna građa bila je izložena na Hrvatsko-slavonskoj gospodarskoj izložbi u Zagrebu 1906., a nakon zatvaranja izložbe pronašla je svoje mjesto u muzejskom fundusu. Građa koju je donirao Kvirin Broz uključuje razne predmete i materijale vezane za pčelarstvo, koji su bili od velike koristi za obrazovanje i istraživanje u tom području. Ovi predmeti pružaju dubok uvid u tehnike i metode pčelarstva s početka 20. stoljeća te ilustriraju važnost meda i pčelinjih proizvoda u svakodnevnom životu i gospodarstvu toga vremena. U Muzeju uz navedenu građu čuvamo i dva zanimljiva muzejska predmeta, preparate koji prikazuju razvojne faze pčele medarice. Ovi preparati detaljno prikazuju transformaciju pčele od jajašca, preko ličinke i kukuljice, do odrasle pčele.

Donacija građe s Hrvatsko-slavonske gospodarske izložbe, Zagreb, 1906.
  • Donacija Gornjogradske gimnazije

Godine 2023. Hrvatski školski muzej primio je vrijednu donaciju od Gornjogradske gimnazije. Među zanimljivim predmetima koje smo pospremili u muzejske zbirke posebno se ističu novi eksponati: impresivno gnijezdo stršljena, detaljan model pčele i realističan model zmije. Ovi su predmeti prvi put predstavljeni javnosti, obogaćujući tako muzejsku kolekciju.

Donacija Gornjogradske gimnazije
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo.
Saznaj više